Czy warto kupować gotowe surówki w sklepach i barach? Takie rozwiązanie wielu zadowala, gdyż wyraźnie skraca to czas przygotowania obiadu a także może być niskokalorycznym i zdrowym uzupełnieniem różnych posiłków. 
Ale czy rzeczywiście takie kupne miksy warzywne są zdrowe? No niestety, tutaj musimy co niektórych zmartwić...

  • Kupowane w sklepach gotowe sałatki i surówki swoim składem praktycznie niczym nie różnią się od innych produktów wysokoprzetworzonych. Wyglądają zdrowo ale niestety to tylko pozory. Proces ich przygotowania i utrwalania wymaga zastosowania wielu związków chemicznych.
  • W ich składzie zamiast witamin spotykamy najczęściej takie dodatki jak: askorbinian sodu (E301), azotyn sodu (E250), benzoesan sodu (E211), glutaminian sodu (E621), guma guar (E412),guma ksantanowa (E415), izoaskorbinian sodu (E316), karagen (E407), polifosforany (E452), rybonukleotydy disodowe (E635), sacharyny (E954), sorbinian potasu (E202). 
  • Dodatkowo by surówki nas kusiły i przypominały o zdrowym odżywianiu muszą zostać wyeksponowane w pięknym jasnym świetle lad chłodniczych. A to do reszty wyjaławia je ze wszelkich wartości. Czyli nas wpuszczają w maliny?
  • To może chociaż mają mało kalorii? Niestety tutaj również nie mamy zbyt dobrych wiadomości. 
  • Większość sałatek zawiera mnóstwo mało wartościowego oleju i tuczącego cukru co na pewno nie służy szczupłości.
  • Oczywiście sałatkom i surówkom mówimy TAK, ale pod warunkiem, że przygotowujemy je sami i tuż przed spożyciem. A jak Was ten temat wygląda?